Konturowanie - o co chodzi w modelowaniu twarzy i jakich produktów do tego użyć?

Przy rozmowie z koleżanką o makijażu, zapytała mnie o co chodzi z tym całym konturowaniem. Co to jest i po co się go wykonuje. Nasunęło mi to myśl, że potrzebne będzie wprowadzenie na blogu wpisów z wytłumaczeniem takich pojęć. Sama łapię się na tym, że potrzebuję znaleźć wytłumaczenie podstawowych terminów by zrozumieć dobrze temat. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny. Łatwiej znaleźć specjalistyczną informację, niż dobrze wytłumaczone podstawy. Mimo tego, że nie czuje się ekspertem i nie mam wykształcenia w kierunku wizażu, to interesuje się tym tematem od dłuższego czasu. Chciałabym wprowadzić na blogu serię wpisów z tzw. wiedzą podstawową. 

Dzisiejszy wpis będzie właśnie o konturowaniu twarzy i o produktach, które polecam na początek do jego wykonania. Będą to kosmetyki drogeryjne, łatwo dostępne, które sama mam lub znam i używam.

Czym jest konturowanie twarzy?

Konturowanie to inaczej modelowanie twarzy ciemniejszym (zazwyczaj bronzer lub ciemniejszy podkład) i jaśniejszym (jaśniejszy podkład lub korektor, puder rozświetlający czy rozświetlacz) produktem. Taki zabieg potrafi nadać twarzy trójwymiarowości. Krótko mówiąc, dzięki "zabawie" światło-cień możemy ukryć niedoskonałości i uwydatnić zalety twarzy. 

Posłużę się poniższym zdjęciem marki Golden Rose, która szczegółowo wyjaśniła sposób nakładania na twarz ciemnych i jasnych produktów. Jest to przykładowe zastosowanie modelowania twarzy. Konturowanie w głównej mierze zależy od kształtu naszej twarzy - inaczej będziemy konturować osobę z okrągłą czy np. trójkątną buzią. Zasada jest jednak prosta - jeżeli chcemy wysmuklić czy wydłużyć dane miejsce używamy ciemnego produktu. Jasnego produktu używamy zaś, jeżeli chcemy coś uwydatnić. Za ideał uważa się twarz o kształcie owalnym, i to do jego uzyskania dąży się konturowaniem. 

Źródło goldenrose.pl
Na powyższym rysunku omówione są trzy odcienie służące do modelowania, podkreślania i rozświetlania cery. Ciemny bronzer, jaśniejszy odcień bronzera i puder rozświetlający lub rozświetlacz.
Krok 1: Konturowanie
Przy użyciu pędzla, nałożyć najciemniejszy kolor z palety wzdłuż boków nosa oraz poniżej kości policzkowych. Dla ułatwienia aplikacji należy wciągnąć policzki. Kolor ten można również stosować wzdłuż linii żuchwy oraz tuż przy linii włosów.
Krok 2: Podkreślanie
Używając pędzla, nałożyć odcień ciepłego brązu powyżej konturu na policzkach. Bronzer można aplikować również na nos, brodę i czoło, by ocieplić koloryt cery.
Krok 3: Uwydatniane
Najjaśniejszy kolor nanieść na środek czoła, grzbiet nosa oraz podbródek.  Odcień ten można również aplikować na kości policzkowych. 

Bardzo ważne jest, aby dobrze rozetrzeć produkty na skórze, by nie uzyskać plam. Dałoby ro efekt ubrudzenia buzi, a nie konturowania. Na dobrze wykonturowanej twarzy nie widać granic nałożenia bronzera czy rozświetlacza. Całość ma wyglądać spójnie i naturalnie. Szczególną różnicę widać na zdjęciach. Gdy twarz jest dobrze wykonturowana, nabiera większej trójwymiarowości, nie jest płaska. 


Produkty do konturowania.

Bardzo lubię produkty Golden Rose i spokojnie mogę je polecić do pierwszego podejścia z konturowaniem twarzy. Ich trwałość i jakość w stosunku do ceny są bardzo dobre. 

1, 2, 3, 4, 5

Konturowanie to używanie ciemnych i jasnych produktów. Ich odcienie należy dobrać do karnacji oraz efektu jaki chcemy osiągnąć. Konturować można sypkimi produktami - tzw. konturowanie na sucho oraz produktami kremowymi, czyli tzw konturowanie na mokro. Oczywiście oby dwie metody można łączyć, wszystko zależy od preferencji. Można mieć jeden odcień bronzera i jeden odcień jasnego produktu. Szczególnie na początek, aby zobaczyć czy podoba nam się efekt. Pewnego rodzaju udogodnieniem są paletki przeznaczone do konturowania, w których znajdziemy kilka odcieniu bronzerów, pudrów i rozświetlaczy. 


Jednym z nich jest paletka do konturowania z Makeup Revolution Ultra Contour Paleta. Tu w jednym produkcie mamy aż 8  kolorów do pracy z konturami twarzy. Paletka posiada dobrej jakości lusterko. Jakość i trwałość w stosunku do ceny są dobre. 

Z drogeryjnych produktów mogę polecić również Lovely, Wibo, Kobo, Hean. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z konturowaniem, jak i bardziej zaawansowane, mogą wypróbować poniższe kosmetyki. Ich jakość jest porównywana z wysokopółkowymi produktami, a cena, szczególnie na różnego rodzaju promocjach, nie uderzy po kieszeni.

1, 2, 3, 4, 5, 6


Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie konturowania, śmiało piszcie w komentarza! :)

Jestem ciekawa jakie macie nastawienie do konturowania twarzy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje bardzo za każdy pozostawiony komentarz :)

Copyright © 2014 Not Too Serious Blog , Blogger
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY